Le Puyi zöld lencse

Le Puyi zöld lencse - 4.7 out of 5 based on 3 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

Le Puyi zöld lencse

Le Puyi zöld lencseA szegény ember kaviárja. Mondják a Franciák a lencséjükre, ami talán az egyik legkülönlegesebb karakterű az összes hüvelyes közül. Apró méretéből következően (4-5 milliméter) táplálóbb, aromája erőteljesebb és héja is lágyabb. Keményítőben szegényebb, emiatt könnyebben emészthető és főzése is sokkal gyorsabb, áztatni sem kell! Hideg vízben feltesszük majd 25 perc múlva már kész is van. A kék anthocyanin pigment keveredik a sárgás héjjal, ettől kapja ezt a különleges és egyedi fakó zöld színt. Ez az összetevő a vérerek erősödését is szolgálja. Sajnos főzéskor elveszti egyedi színét és ugyanolyan világosbarnára változik, mint a többi átlagos lencsefajta. (Ez a cselekedet nem kimondottan illendő egy lencse-arisztokratához! Világos zöld árnyalatában szebben mutatna a fehér porcelánon mint köret és díszítőelem!)A Gallo-Román Korszakban alakult ki a lencse Le Puy völgyi termesztése, majdnem 2000 éve. Számos egyedi, természeti körülmény párosodik ezen a lélegzetállító Auvergne vidéken. A lencsemezők 600-1200 méteres tengerszint feletti magasságban húzódnak, az ültetés március környékén kezdődik amikor a hőmérséklet már eléri az 5 celsius fokot. A zöld lencsének nem kell egyéb mint jó nitrogénes talaj, ami bőven adott ezen az ásványokban is gazdag vulkánikus termőföldön. Trágyázásra sincs szükség, mert anélkül is ideális minden körülmény.
Van valami más is ami rendkívüli hatással van a lencse minőségére, ez pedig az éghajlat. Nyáron a délnyugati Cantal és a Margeride, délkeletről pedig a Vivarais óvja védelmező falként a földeket. A hegyvidéki fekvés garantálja az elegendő napsütést, a meleget és a forró száraz levegőt ami a lencsét nem hagyja teljesen megérni. Igy a keményítő-tartalom alacsony marad és ha a betakarítást augusztus végéig vagy szeptemberig halasztják, akkor a szemek -természetes körülmények között- maguktól is beszáradnak.Az ünnepek tökéletes alkalmat kínálnak a lencsefogyasztáshoz. Az újévi lencsefőzelék rántotthússal, vagy malacsűlttel, soha nem maradt le családi asztalunkról! Babona -hogy az újévben sok pénzt jelent-, vagy nembabona csak szokás, teljesen mindegy, mindenképpen jólesik az embernek! (Főleg a Szilveszteri buli után, színte gyógyír a kissé másnapos gyomrunknak!) Sokféleképpen elkészíthető, ragunak, pűrének, levesnek, főzeléknek és akár felfújtnak is. Zöld salátaágyra helyezve kipróbálható, mint lencsesaláta is. Legyen egy grillen megfüstölt sertés flecken,  vagy akár a kedvenc tűzdelt-bárányborda receptem, a zöldségekkel párolt lencse kiváló körete bármilyen hússzeletnek, csülöknek, füstölt húsnak, újévi sűltmalacnak és még a halételeknek is. Ragunak párolt hagymára dobjuk, kockázott zöldségekkel és tetszés szerinti fűszerekkel ízesítjük, ( a friss kakukkfűvet ne felejtsük) csontlével felengedjük és lassú tűzön 20-25 percig pároljuk. Liszt nélkül készítsük, rántás nélkül. A Puy zöld lencse az amazon website-on (www.amazon.com) kapható, az ára sem sokkal magasabb a többi lencsénél, érdemes hát kipróbálni!

Cheflaszlo

December 14. 2007 Santa Monica, CA

A lencse

Forrás: www.elelmezesvezetok.hu

lencsefőzelék

A lencse (Lens Culinaris) őshazája a Földközi-tenger vidéke. Eredete a mai Afganisztán területéig vezethető vissza, ahonnan eljutott Mezopotámiába, illetve Egyiptomba. Ezeken a területeken kezdtek el foglalkozni a termesztésével. A lencse ősrégi táplálékunk, amelyet az is bizonyít, hogy sok
bronzkori és vaskori maglelete került napvilágra.
A lencse fontos szerepet játszott a néphitben és a népi gyógyászatban is, alkalmazása e téren nagy múltra vezethető vissza. Az újévet még ma is lencsés étellel köszöntjük, mert a babona úgy tartja, hogy aki lencsét eszik, annak az új esztendőben sok pénze lesz. Hajdanán többek között afrodiziákumként is ajánlották.
A lencse sokrétűen felhasználható az egészséges, betegséget megelőző étrendben, de egyes jellemző tápanyagainál fogva igen nehéz diétás étrendbe beilleszteni. A zöldségekhez képest magas az energiatartalma (1436 kJ, 342 Kcal/100 g), így nem jellemző alapanyaga a fogyókúrás étrendnek. Szintén a zöldségekhez viszonyítva magas a fehérjetartalma (26 g/100 g), illetve jelentős mennyiségű szénhidrátot tartalmaz (53 g/100 g). Mindezek ellenére cukorbetegek étrendjének hasznos alapanyaga lehet változatosan, nem a hagyományos módokon elkészítve, hiszen glikémiás indexe alacsony. Jellemző továbbá rosttartalma (4 g/ 100 g élelmirost), amely alkalmassá teszi a lencsét arra, hogy rostgazdag étrend tagja legyen. Itt fontos megemlíteni raffinóz (0,3 g/100 g) és stachióz(2,5 g/100 g) tartalmát. Ezek a dimer cukrok puffadást, flatulenciát okoznak, így minden olyan étrendben, ahol a puffadás, hasi diszkomfortérzet panaszokat vált ki, renyhe emésztés esetén, idősek étrendjében kerülendő. Magasabb purin tartalma (150 mg/100 g) miatt köszvényes betegek szintén nem fogyaszthatják. Jellemző tápanyagai még a fitinsav, illetve a kálium.
A lencse változatosan elkészítve (akár a hagyományostól eltérő módokon) a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásnak fontos része. A világszerte kedvelt, többféle csíra a magyar konyhán újdonságnak számít, de gyorsan terjedve egyre nagyobb divattá válik, és mára már nem csak a reformkonyha használja fel. A számtalan, fantáziával könnyen felhasználható csíra egyike a lencsecsíra, amelyet nemcsak salátákhoz, párolt zöldségekhez használhatunk fel, hanem vagdaltakhoz, palacsinta töltelékeként, töltött, rakott ételek ízesítőjeként is.
Bár hazánkban többnyire főzelékként, illetve levesként ismert, egyaránt fogyasztható nyersen salátaként, párolva köretként, főzelék formájában és megfőzve különféle fogásokban. A magvak csírái saláták változatos sorában használhatók fel. Bármilyen formában is készítjük el, ügyelni kell arra, hogy többször váltott, bő vízben mossuk. Célszerű a főzést megelőző este vízbe áztatni. Főzelékként, levesként elválaszthatatlan a füstölt, sült kolbásztól. Fantáziamegindítóként íme néhány recept:

LENCSESALÁTA RÉPÁVAL
10 személy részére
Lencse 600 g
Sárgarépa 400 g
Póréhagyma 300 g
+
Méz 4 evőkanál
Petrezselyem zöld 1 csokor
Őrölt bors +
Ecet 4 evőkanál
Kukoricacsíra-olaj 4 evőkanál
Elkészítése:
A lencsét átválogatjuk, 1-2 órára beáztatjuk, majd leszűrjük. Lábosba téve annyi vizet öntünk rá, amennyi bőven ellepi, enyhén sózzuk. Ha felforrt, takarék lángon puhára főzzük, ügyelve arra, hogy a lencse ne főjön szét. A lencsét a főzőlében hagyjuk kihűlni. A megtisztított sárgarépát, póréhagymát vékony karikákra vágjuk és enyhén besózva félretesszük. Közben elkészítjük a salátaöntetet: 3-4 dl vízben elkeverünk egy kevés sót és a mézet. Borssal, ecettel ízesítjük, és belekeverjük a finomra vágott petrezselyemzöldet és az olajat. A póréhagymás répát belekeverjük, és hozzáadjuk a leszűrt lencsét. Hűtőszekrénybe rakjuk, hogy az ízek kicsit összeérjenek. Önálló ételként is fogyaszthatjuk, de kitűnő sült, grillezett húsokhoz is.

 

TEJFÖLÖS LENCSESALÁTA
10 személy részére
Lencse 600 g
Tejföl 500 ml
Újhagyma 1 csokor
Citrom 2 db
Méz +
Mustár +
Babérlevél +
+
Elkészítése:
A lencsét átválogatjuk, 1-2 órára beáztatjuk, majd leszűrjük. Lábosba téve annyi vizet öntünk rá, amennyi bőven ellepi, enyhén sózzuk, és babérlevelet dobunk bele. Ha felforrt, takarék lángon puhára főzzük, ügyelve arra, hogy a lencse ne főjön szét. A lencsét a főzőlében hagyjuk kihűlni. A finomra vágott újhagymát belekeverjük a tejfölbe, és ízlés szerint sóval, mustárral, esetleg mézzel, finomra vágott petrezselyemzölddel ízesítjük. Ebbe az öntetbe keverjük bele a lecsepegtetett lencsét.

 

NYERS LENCSEPÁSTÉTOM
10 személy részére
Kicsírázott lencse 600 g
Paradicsompaprika 250 g
Szezámmag 40 g
Napraforgómag 40 g
+
Bors +
Elkészítése:
Az alaposan megmosott lencsét 1 napra beáztatjuk, majd befőttesüvegbe téve naponta legalább kétszer átmossuk, de ekkor már ne álljon vízben! 5 nap múlva húsdarálón átdaráljuk a megtisztított sárgarépával, a paradicsompaprikával és az olajos magvakkal együtt, majd sóval, borssal ízesítjük. K
enyérre kenve fogyasztható.

Lencse - szerencse

Fittség.hu

A lencse fontos szerepet játszott a néphitben és a népi gyógyászatban is, alkalmazása e téren nagy múltra vezethető vissza.

Az újévet még ma is lencsés étellel köszöntjük, mert a babona úgy tartja, hogy aki lencsét eszik, annak az új esztendőben sok pénze lesz.

A lencse nagyon régi kultúrnövény. Közép-Európában már a kőkorszak idején termesztették. Eredete a mai Afganisztán területéig vezethető vissza, ahonnan eljutott Mezopotámiába, illetve Egyiptomba. Jelenleg Európa déli, dél-keleti részein, főleg a Földközi-tenger mentén fekvő országokban termesztik. A lencse a hazánkban termeszthető hüvelyesek közül az egyik legértékesebb és legkeresettebb élelmiszer.

Energiatartalma 1436 kJ, 342 Kcal/100 g

Fehérjetartalma 26 g/100 g

Szénhidrát tartalma 53 g/100 g

Rosttartalma 4 g/ 100 g élelmirost

Lencse, borsó, babfélék csírája

  • nagyon magas a rost tartalmuk, csökkentik a vérnyomást
  • csodálatos inzulinszabályozók, fokozatosan változtatják az inzulin szintjét, nem szorulnak a test saját inzulinjára
  • a bennük lévő ligázok és proteáz inhibitorok erős rákblokkoló anyagok
  • a proteázok (proteázinhibitorok) megelőzik a sejtek rákossá alakulását
  • komplex cukrot tartalmaznak, amiket a vastagbél baktériumok megtámadhatnak, gázt fejlesztenek (a hüvelyesek rendszeres fogyasztói hozzászoktak
  • a zöldborsó csírának szerepe van a vakbélgyulladás előfordulási valószínűségének csökkentésében
  • rendkívül sok vastartalma segíti a vérképzést.
Pin It
©2024 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés