Receptek a virtuális plébániáról

Receptek a virtuális plébániáról - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Olvasóink értékelése: 5 / 5

Csillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktívCsillag aktív
 
Pin It

Receptek a Virtuális Plébániáról

Barnaleves baromfiból
Beigli
Birsalma sajt
Bográcsos pörkölt (cigányosan)
Borleves
Borzassertésszelet
Bögrés sütemény
Brassói - böjtösen
Cukorborsó leves
Császármorzsa - Sósan
Csirkemáj-ragu
Csirkemell saláta
Csirke tejben, vajban fürösztve
Csokoládékrém bármi célra
Füstöltsajtos burgonyasaláta
Gombáspalacsinta
Gyötört leves
Hagymás-sonkás butyor
Hargitai sertésborda
Káposztás rántotta
Karfiol saláta
Keksz
Kóborló Saláta
Lecsó tupírozva
Mustáros sertésszelet
Recept nagyböjtre
A "nem lehet abbahagyni" csirke
Ötperces pogácsa
 
 
Pörköltös lebbencs
Pizzatészta
Rakott kukoricás csirkemell
Rántott újhagyma
Részeges csirke
Sajtos burgonyaleves
Soproni pecsenyezsír
Sóska leves vagy szósz
Sóskás palacsinta
Spanyol "tortilla"
Spenót saláta tojással
Spenót többféle módon
Szardíniafelfújt
Szemfényvesztő süti
Szombatos gombaleves
Szombatos rakott birka
Szőlőleves csirkével
Télvégi vitaminstósz
Tojásos burgonya
Túrókrémes főtt burgonya
Vasi pecsenye
Vaníliás kifli
Zakuszka
Zelleres burgonyapüré
Zöldborsó saláta
Zöldborsó vagy karalábé leves
 

 

OLVASÓINK RECEPTJEI

Sárossy Judit receptje:

Rakott padlizsán

Veszek 3-4 nagyobb méretű padlizsánt amit szépen megszabadítok lilaságától és vékony csíkokra szelem, lesózom és fél órát állni hagyom. Közben megcsinálom a rizses töltelekét.A megtisztított és megmosott rizst sós, delikátos vízben megfőzöm ( a mennyiség nálam egy szürőnyi rizs, érzésem szerint olyan 35-40 dkg lehet) amig fő a rizsa addig a még hozzáadandókat készítem el.70-80 dkg paradicsomot meghámozok majd kockákra vágom, a vöröshagyma is hasonló sorsra jut minta pari és ezt a paradicsomhoz hozzárakom na meg 3-4 gerezd átpaszírozott fokhagymát és petrezsemelyzöldet( friss zölddel finomabb de ha valami miatt nem volna akkor 3-4 kávéskanál szárított is megteszi.) Szóval amikor a rizs megfőtt akkor összekeverem ezzel a paradicsomos-hagymás-petrezselymes dologgal.Ízesítem még borssal és adok hozzá még 10 dkg feta sajtot.Addig főzöm amig a leve el nem fő. Közben a padlizsánt forró olajban kb 15 percig sütöm, majd törlőkendővel leitatom és egy tepsi aljába rakom le.Erre kerül rá a rizses cucc, és az egészet megkoronázza a a sajtöntet.Amit az alábbi módon készítek: 5 dkg vajat felforrósítok melyben 10 dkg finomlisztet csomómentesre keverek és zsemleszínűre pirítom majd lassan felöntöm 4 dl meleg tejjel.Figyelek arra hogy továbbra se legyen csomós és addig főzöm míg besűrűsödik.ekkor leveszem a tűzről és hozzáadok öt egész tojást és 20 dkg fetasajtot.Sóval és borssal ezt is ízesítem. A rizses dologra kerül tehát a sajtszósz, majd az egész a sütőbe 35-40 percre.( (200-220C) Laktató de mégsem túl nehéz:)

 

Receptek a Virtuális Plébániáról

Barnaleves baromfiból

Hozzávalók:

  • 1 tyúk vagy kappan,
  • 3 db sárgarépa,
  • 1 petrezselyemgyökér,
  • 1 zeller,
  • 1 vöröshagyma,
  • 2 evőkanál cukor,
  • 2 tojásos metélt tészta,
  • kevés (liba- vagy tyúk-) zsír,
  • pár szem bors,
  • Só.

A megtisztított, egészben hagyott tyúkot vagy kappant annyi vízzel, hogy ellepje, lassú tűzön főni hagyjuk. Lábasban kevés zsíron a cukrot barnára pirítjuk, majd karikára vágott sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert, vöröshagymát, szemes borsot megforgatunk benne, kevéske húslével felöntjük és lefedve, gyakran felkavarva pároljuk. Ha félig puha, a tyúkhoz adjuk. Mikor a tyúk megfőtt, a levest leszűrjük, egy kevés levesben metélt tésztát főzünk. A tyúkot feldaraboljuk, és a levesben tálaljuk. Megjegyzés: a leves a barna színét (és speciális ízét) a megpörkölődött cukortól kapja.

 

Beigli

(Karácsonyi recept)

Hozzávalók:
1 kg liszt, 1/2 kg margarin, 1 egész tojás, 4 púpozott evőkanál porcukor, 3 dkg élesztő cukros tejben megfuttatva, só, 1-2 dl tejfel, hogy kellemesen puha tésztát kapjunk. A töltelékhez: 1/2 kg dió, 3/4 kg mák, velük egyenlő súlyú cukor. A cukrot kicsi vízzel (kb. 1/2-1 dl) felolvasztom, bele a dió ill. a mák. Ha sűrű, mehet bele még egy kis víz, de nem baj, ha kemény a töltelék. Ízesítésül: a dióshoz vaníliás cukor, mazsola, fahéj, kakaó. A mákoshoz mazsola, citromhéj, fahéj, őrölt szegfűszeg, narancshéjlekvár.

A tésztát 5 részre osztjuk (kb. 33 dkg egy-egy gombóc). Nem hagyjuk kelni, azonnal kinyújtjuk tepsi hosszúságú téglalap formára (kb. 3-4 mm vastagra). Kb. 45 dkg tölteléket teszünk bele, a tölteléket, ha kemény, vizes kézzel simítjuk ki a téglalapon úgy, hogy egy sáv tészta maradjon üresen és úgy tekerjük fel, hogy az üres rész legyen a beigli talpa. Enyhén vajazott tepsibe tesszük, tojással megkenjük, kötőtűvel koppanásig átszurkáljuk. Előmelegített, közepes forróságú sütőben sütjük világosra.

 

Birsalma sajt

Megmossuk, megtisztítjuk a birsalmát. A csumáját kivágjuk, valamint a hibás részeket. A héját nem kell lehámozni. Utána megmérjük a megtisztított mennyiséget. Bő vízben feltesszük főni. Egy másik lábosba előkészítjük a cukrot és a vizet a következők szerint: amennyi kg a megtisztított birsalma, annyiszor 80 dkg cukor kell. A lábosba minden kg cukorhoz 2 dl víz kell. Ezt jól felfőzzük, úgy, hogy a lábos szélén már kristályosodjon. Közben a megfőtt birsalmát szűrővel kihalásszuk, lecsepegtetjük és mixerrel simára mixeljük. A jól kifőtt cukorszirupba beletesszük és felforrástól számítva 17 percen át főzzük kavargatva. Ne tovább, mert a zselésedési hajlama romolni fog. Az elkészült pépet formákba öntjük. Érdemes üveg, jénai illetve porcelán edényekbe, tányérokba, lehetőleg 1,5-2 cm vastagon. Az edényeket előtte vizes kézzel megnedvesítjük. Amikor kihűlt és megszilárdult, kiborítjuk és deszkára kiterített konyharuhán tovább száradni hagyjuk, időnként megfordítjuk (érdemes szobában szárítani, hogy hamarabb szikkadjon). Amikor már elég száraznak találjuk, fogyasztható. Ha később akarjuk fogyasztani (pl. karácsonykor), érdemes celofánba vagy folpakkba csomagolni, hogy túl ne száradjon. Igen alkalmas desszert tálakra darabolni, vagy pl. püspökkenyérbe kis kockákban belesütni.

 

Bográcsos pörkölt (cigányosan)

A húst megtisztítjuk, csontosan feldaraboljuk. Lehet birka (alaposan leszedve a húsról a faggyút), marha (leszedve a hínyárt), disznó stb. A bográcsot disznózsírral kikenjük, majd az aljába és a falához a csontos részt rakjuk. Ezután kezdjük rétegezni a húst, rá őrölt kömény, őrölt bors, só, kevés szemes bors és hagyma bőségesen, majd újból hús stb.

Egy órai főzés után, ha kell adunk hozzá kevés vizet, hogy jól tudjon rotyogni. Teszünk (tehetünk) bele babérlevelet, zöldpaprikát, majoránnát. Amikor már puhára főtt, adhatunk hozzá vörösbort, és ekkor tesszük bele a pirospaprikát. Hagyjuk megrottyanni és már kész is. Főtt krumplival, vagy puha kenyérrel tálaljuk.

Fontos: soha nem keverjük, hanem a bogrács forgatásával, riszálásával mozgatjuk csupán (hogy a csontos rész a bogrács falánál maradjon).

Megjegyzés: azért cigányos, mert a hagymát nem pirítjuk, hanem nyersen rétegezzük bele. Így a leve a pörköltnek sűrű lesz.

 

Borleves

Egy tojást jól elkeverünk egy kávéskanál liszttel, majd felhígítjuk 3 dl vízzel. Felforralunk fél liter fehér bort 5 dkg cukorral, szegfűszeggel és citromhéjjal ízesítjük. Amikor már nem lobogóan forró, hozzáöntjük a higított tojásos liszthez és kézi habverővel állandóan keverve addig főzzük, amíg kicsit sűrűsödni kezd. Forrón tálaljuk.

 

Borzas sertésszelet

0,5 kg sertéskaraj, 3 db tojás, 30 dkg liszt, só, 30 dkg burgonya, 15 dkg sajt, tejföl, olaj.

Sűrű palacsintatésztát készítünk, amelybe reszelt nyers burgonyát teszünk. A sertéskarajt felszeleteljük, a szeleteket kiklopfoljuk, sóval ízesítjük. A hússzeleteket lisztbe, majd a burgonyás masszába mártjuk és forró olajban kisütjük. Tálaláskor reszelt sajttal megszórjuk és tejföllel nyakon öntjük. Friss zöld körettel tálaljuk. Inni hozzá pl. Badacsonyi Olaszrizlinget adunk.

 

Bögrés sütemény

Végy egy-egy bögre cukrot, lisztet, darált diót és tejet, valamint egy tojást és egy sütőport. Mindezeket összekeverve öntsd kivajazott, kilisztezett tepsibe és süsd meg. Az így elkészült süteményt adhatod így is, de pl. baracklekvárral vagy kakaókrémmel töltve is.

 

Brassói - böjtösen

Burgonyát sütünk olajban (a brassóihoz szükséges méretnél kisebbre, kb. felére aprítva a burgonyát). Kibontunk két paradicsomos szardíniát, kiszedjük a halak gerincét, villával darabosra aprítjuk, esetleg paradicsompürével vagy ketchuppal megbővítjük és összekeverjük puhán a megsült burgonyával. Pénteki vacsoraételnek igen kiváló.

 

Cukorborsó leves

Elegendő mennyiségű vízben főzni kezdjük a kb. fél kilónyi zöldborsót (akár fagyasztottat is). Rakunk bele petrezselyem zöldet (nem túl apróra vágva), kevés sót. Amikor már jó zöldborsó illata van, de még nem főtt meg teljesen, lehúzzuk a tűzről, hogy ne legyen lobogó forró. Egy fél doboz tejfölt két-három teáskanál liszttel elkavarunk simára és a borsó levével felhígítva habarjuk be a levest. Visszatesszük főni.

Ízlés szerint további sót rakunk bele, valamint cukrot. Egy tojást sűrűre kavarunk 3-4 teáskanál liszttel, és a forrásban lévő levesbe, kiskanál segítségével begaluskázzuk. Amikor megfőtt, állni hagyjuk a levest és étkezés előtt újra melegítjük. Melegen ajánljuk, jó étvággyal fogyasztjuk.

 

Császármorzsa - Sósan

Ha valaki kevésbé szereti az édes ételeket, de szereti a pirított hagymát, ajánlom neki a következőt:

Búzadarát elkeverünk tejjel közepes sűrűségű péppé. Ütünk bele egy tojást, teszünk bele sót ízlés szerint és apróra vágott hagymát (lehetőleg lilahagymát) kellő mennyiségben. Hagyjuk állni egy fél órát, majd bő zsiradékon (zsír, olaj vagy olvasztott ráma) elkezdjük sütni és villával folyamatosan összehúzigáljuk. Addig sütjük, míg morzsálódni nem kezd. Ekkorra már a hagyma is megpirul benne. Ízletes, tápláló étel. (Egy főre két-három leveseskanál búzadarát számoljunk.)

 

Csirkemáj-ragu

50 dkg csirkemájat apró darabkákra vágok, ha van benne szív, akkor azokat vékonyra karikázom. 5 dkg füstölt szalonnát is felkockázok, kiolvasztom a zsírját és egy nagy fej vöröshagymát apróra vágva sárgára fonnyasztok benne. 10 dkg gombát vékony szeletekre vágok és a fonnyasztott hagymára teszem, majd egy jókora paradicsompaprikát darabolok bele (akár marináltat). 5 percnyi pirítás után hozzáadom a májat, szívet, megborsozom és fedő alatt néhány percig saját levében párolom. (Sót nem szabad tenni a májra, mert szívós lesz tőle. Elkészítés után, a tányéron sózzuk igény szerint.) Zsírjára sütöm, majd zúzott fokhagymával, finomra vágott petrezselyemmel fűszerezem.

Köretnek pirított burgonya javasolt, vagy petrezselymes rizs

 

Csirkemell saláta

25 dkg csirkemellet főzünk meg húslevesnek 25-30 dkg zöldséggel. Miután meghűlt a főtt zöldség és a hús, felkockázzuk. 2 dl majonézhez adunk 2 dl kefirt, sóval, borssal ízesítjük és 3 almát belekockázunk. Rakunk bele 2 ecetes uborkát, majd a zöldséget és a húst. Jó, ha pár órát állni hagyjuk.

 

Csirke tejben, vajban fürösztve

Csirkemellet lefejtünk a csontjáról, enyhén kiklopfoljuk, majd két napra fokhagymás tejbe áztatjuk (pácoljuk), hűvös helyen tartva (kamra, hűtőszekrény). Utána a tejből kivesszük, hagyjuk lecsepegni, majd lisztbe, tojásba és reszelt sajtba forgatjuk. Egy tepsit kikenünk vajjal, öntünk bele egy kevés tejet és a bepanírozott szeleteket beletesszük és sütőben világos pirosra sütjük. Köretnek rizibizit vagy zöldségköretet ajánlok.

 

Csokoládékrém bármi célra

Végy fél liter tejet, tegyél bele két kanál lisztet, egy tojást, kakaót kellő mértékben. Kezdd el főzni (lehetőleg teflon láboskában, hogy ne égjen le) kavargatva, ha nagyon tapad, vedd le a tűzről. Amikor összefőtt, kavard jól össze simára (segíthet ebben egy mixerstab), és hígítsd fel tejjel krém állagúra. Ekkor adj hozzá cukrot kellő mennyiséget.

Ezzel a csoki krémmel a következőket tálalhatod:

piskótát darabokra törve, tálba rakva leöntöd (így készül a Somlói Galuska)
tányérba téve, tejszínhabbal díszítve
pörkölt darabos diót keverve bele
gyümölcsdarabokat téve pohárba, ezzel leöntve
sűrűre főzve megkenhető vele tortalap is
végül mindenképp adj neki valami jó nevet...

 

Füstöltsajtos burgonyasaláta

Újabb böjti étel!

2 pohár kockára vágott füstölt sajt (Karaván, Parenyica),
3 pohár kockára vágott főtt burgonya,
apróra vágott zellerzöldje,
3 újhagyma apróra vágva,
2 lereszelt kemény tojás,
lehet bele rakni apróra vágott sonkát 1 pohárral, de böjtben ez ki is maradhat.

Ezeket egyberakjuk és összekeverjük. 1 pohár majonézbe 2 evőkanál citromlét, kevés sót és borsot keverünk, majd ráöntjük a salátára és jól összeforgatjuk. Egy órára betesszük a hűtőbe, majd retekszeletekkel, petrezselyemzölddel díszítve tálaljuk.
(Megjegyzés: 1 pohár = 3 dl, így 6-8 főre készül a saláta)

 

Gombás palacsinta

Apróra vágott hagymát pirítunk olajon, majd hozzáadjuk a gombát, amit szintén apróra felvagdaltunk, valamint kevés pirospaprikát, sót. Lefedve hagyjuk saját levében rotyogni, míg meg nem fő a gomba. Ha kell, kevés vizet még töltünk hozzá, hogy megfőjön, de a végére elpárologtassa a levét.

Ekkor levesszük a tűzről, s ha már kicsit meghűlt, tejfölbe kevert liszttel behabarjuk és krém sűrűségűre főzzük. A korábban megsütött palacsintákat megtöltjük vele és tűzálló tálba tesszük. Ráöntünk tejfelt és sütőben sütjük tálalás előtt. Fejenként 2-3 darabot számoljunk, mert laktató étel: ennél lényegesen többet nem lehet belőle megenni. Ezért főétkezésnek is ajánlható, de vendégváró ételnek is.

 

Gyötört leves

Egy tojással, pici sóval és annyi liszttel, amennyit a tojás felvesz kemény tésztát gyúrunk. Reszelő nagy fogain lereszeljük a tésztát és fél órát száradni hagyjuk. Zsíron vagy olajon hagymát pirítunk, melyhez hozzáadjuk a lereszelt tésztát és pirosra pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, megpaprikázzuk és felöntjük másfél liter vízzel. Sóval ízesítjük és addig főzzük, amíg a tészta meg nem puhul benne.

Megjegyzés: Kövi Pál: Erdélyi lakoma c. könyvéből való recept. Az elnevezés valószínűleg onnan ered, hogy "a semmiből kigyötört leves".

 

Hagymás-sonkás butyor

Hagyományos palacsintatésztát keverünk. Néhány fej lila hagymát apróra vágunk, belekeverjük a tésztába és így sütjük meg a palacsintákat. Vékonyra szeletelt gépsonkát (sonkaszalámit vagy egyszerűen párizsit) fektetünk a palacsintákba egy sorban. Az üresen maradó széleket ráhajtjuk a sonkaszeletekre és felcsavarjuk a palacsintát. (Így kis, tömzsi henger formájú butyrokat kapunk) Tepsibe vagy tűzálló tálba tesszük, reszelhetünk rá sajtot, önthetünk rá tejfelt. Tálalás előtt sütőben melegítjük, hogy ráolvadjon a sajt, megszíneződjék a tejfel. Petrezselyemmel vagy aprított snidlinggel szórjuk meg. - Alkalmas előételnek (1-2 db/fő) vagy meleg vacsoraételnek (4-5 db/fő).

 

Hargitai sertésborda

(a cím csalóka, mert valójában egy ünnepien feltupírozott töltöttkáposztáról van benne szó)

1 kg sertéskarajt 10 szeletre vágunk, besózzuk, borsozzuk, lisztbe forgatva kevés forró zsírban minkét oldalát elősütjük, majd félretesszük. 30 dkg füstölt szalonnát 20 dkg hagymával aranysárgára pirítunk, majd 60 dkg darált sertéscombot adunk hozzá, sóval, majoránnával, borssal, kakukkfűvel készre pirítjuk. 10 savanyúkáposzta levelet veszünk, mindegyikbe teszünk egy-egy szelet karajt, rá a darált húst és egy-egy karika füstölt kolbászt. A butyrokat összecsomagoljuk és összekötjük. Hagymát pirítunk, majd a kimosott savanyúkáposztát rátesszük, kaporral, csomborral ízesítjük. Felengedjük csontlevessel. Miután felforrt, beletesszük a 10 csomagot és közepes tűzön másfél óráig főzzük. Ekkor kiszedjük a csomagokat és a maradék levet, káposztát tejföllel, kevés liszttel behabarjuk, felforraljuk.

A csomagokról eltávolítjuk a kötést, tányérra tesszük, melléje tálaljuk a behabart káposztát. Tejfellel, pirospaprikával díszítjük.

 

Káposztás rántotta

A káposztát apróra vágjuk. Füstölt szalonnából olvasztunk zsírt, rátesszük a káposztát, megsózzuk, megborsozzuk, adunk hozzá apróra vágott hagymát és mindezt rózsaszínűre pároljuk. Végül felvert tojást öntünk hozzá és megsütjük rántottának.

 

Karfiol saláta

A megmosott, megtisztított karfiolt egyben megfőzzük vegetás vízben. Amikor kész, egyenletes darabokra bontjuk. Virslit karikázunk rá és álmajonézzel leöntjük. Hidegen tálaljuk. (Álmajonéz: tejföl, mustár, só, bors, cukor, kevés pirospaprika).

 

Keksz

(Karácsonyra egy jófajta keksz recept, melyből még karácsonyfára akasztható figurák is készíthetők)

1 kg liszt, 0,5 kg margarin, pici só, 3 tojás, 0,5 kg cukor mokkáskanálnyi sütőporral jól összedolgozva. Kinyújtjuk 4-5 mm vastagra és különböző formákat szaggatunk belőle és zsemleszínűre sütjük. Ha a formákba gyűszűvel lyukat is szaggatunk, cérnával a karácsonyfára is felakasztható dísznek is jó. A gyűszűvel kiszaggatott pici korongok is kisütendők: kávé mellé aprósüteménynek kiváló.

 

Kóborló Saláta

500 g fehérkáposzta nagyfogú reszelőn lereszelve, 250 g sárgarépa ugyanúgy lereszelve, 1 fej hagyma karikákra vágva, fokhagymaszár (zöld), 4 evőkanál salátaolaj, 2 evőkanál (tárkony- vagy bor-)ecet, őrölt köménymag, só, bors. Tálalás előtt legalább egy órával hűtőbe kell tenni.

 

Lecsó tupírozva

(Ősszel a lecsó idényét éljük. Éljünk hát vele...)

Vegyünk sok hagymát, apróra darabolva dinszteljük, majd tegyünk bele darabolt paprikát, paradicsomot kedvünk szerinti mennyiséget és főzzük össze őket.

Tupírozási lehetőségek: (vagy-vagy és is-is működik!)
- tegyünk bele darabolt krumplit (krumplis lecsó)
- tegyünk bele felvert tojást (tojásos lecsó)
- szaggassunk bele galuskát (galuskás lecsó)
- karikázzunk bele főzőkolbászt (lecsó kolbásszal)
- karikázzunk bele virslit ( virslis lecsó)
- főzzünk bele juliska-babot (babos lecsó)
- főzzünk bele húskockákat
- főzzünk bele füstölt szalonnát (sóherek csak a bürkét főzik bele...)
- tegyünk bele erős paprikát (csípős lecsó)

  • tegyünk bele akármit, és adjunk neki nevet... :-)

 

Mustáros sertésszelet

(Egy bármilyen főzési antitalentum pap által is elkészíthető jó recept)

A sertéscombot vékony szeletekre vágjuk. A szeleteket mustárral jól bedörzsöljük, majd egy kanál zsírra teflon lábasba tesszük. Öntünk alája egy kis fehérbort és födő alatt lassú tűzön puhára pároljuk. A végén egy kicsit meg lehet födő nélkül pirítani, hogy szebb színe legyen. Sültkrumplival fejedelmi ebéd.

 

Recept nagyböjtre

Vegyünk tizenkét hónapot, tisztítsuk meg szépen a keserűség, a gőg, a kishitűség és félelem minden szennyétől. Osszuk fel mindegyiket kb. 30 részre úgy, hogy a készletből jusson az egész évre. Állítsunk össze minden egyes napot egy adag munkából, 2 adag életörömből és humorból. Tegyünk hozzá 3 tejes kanál optimizmust, egy kávés kanál tolarenciát, egy szem iróniát és egy csipetnyi tapintatot. Keverjünk az egészbe bőségesen sok szeretetet. Az egészet díszítsük fel a kis figyelmességek csokraival és tálaljuk naponta tiszta derűvel.

 

A "nem lehet abbahagyni" csirke

Azonos csirkealkatrészekből készítjük (pl. szárnyak vagy felső ill. alsó combok, nyolc darab). 8 dkg lisztbe belekeverünk egy kiskanál majoránnát, fehérborsot, őrölt köménymagot, sót, piros paprikát, csipet chilit, és őrölt zöldborsot. A fűszeres lisztbe beleforgatjuk a csirkealkatrészeket és kivajazott jénaiba vagy tepsibe helyezzük. A maradék lisztet rászórjuk. Tetejére karikázunk lilahagymát (két nagy fej), megszórjuk 10 dkg füstölt-sajttal és 10 dkg nem füstölt sajttal. 4 dl tejfölbe 4 evőkanál olívaolajat keverünk és 4 nagy cikkely fokhagymát törünk bele. Ezt ráöntjük az egész tetejére és lefedjük vagy lefóliázzuk.

Előmelegített sütőbe 250 fokon 50 percig sütjük. Tálalás: rizzsel, (pl. kukoricás, fodros-petrezselymes rizzsel). És ne lepődjünk meg, ha nem tudjuk abbahagyni...

 

Ötperces pogácsa

3 dl tejet 8 dkg Rámával forrásig hevítünk. Folytonos kavarás közben belekeverünk 16 dkg lisztet és addig kavarjuk, amíg a kanálról le nem válik. Ha kicsit meghűlt, belekeverünk 3 tojást egészben, 12 dkg füstölt sajtot és egy kávéskanál sót. A kész masszából vajazott tepsibe kiskanál segítségével diónyi halmokat rakunk és közepes tűzön sütjük, előmelegített sütőben előbb alsó, majd felső lángon. Melegen tálaljuk, melegen ajánljuk...

 

Pörköltös lebbencs

Zsíron lebbencstésztát pirítunk. Rövid időn belül hozzáadunk apróra vágott vöröshagymát és a kettőt együtt rózsaszínűre pirítjuk. Felöntjük annyi vízzel, hogy rendesen ellepje. Kevés sót adunk hozzá és folyamatosan kavarjuk, hogy oda ne tapadjon. Ha nagyon besűrűsödik, adunk még hozzá vizet. Amikor már majdnem megfőtt, hozzáöntünk pörköltet (a szokásosnál apróbbra kockázott húsból készítjük) és tovább főzzük. Hagyjuk most már besűrűsödni. Tálaláskor kis sajtot reszelhetünk rá.

 

Pizzatészta

(egy gáz-tepsibe való)

Cukrozott langyos tejben felfuttatunk 3 dkg élesztőt, közben egy nagy vagy két kicsi burgonyát megfőzünk, meghámozunk. 50 dkg lisztet összemorzsoljuk az áttört burgonyával, majd beledolgozunk egy tojás sárgáját, 20 dkg olvasztott Ráma margarint és a felfuttatott élesztőt és egy kevés sót. Mindezekből a közepesnél kicsit keményebb kelt tésztát gyúrunk, alaposan kidolgozzuk, majd duplájára kelesztjük. Félujjnyira nyújtjuk és belehelyezzük a langyos gáz-tepsibe. Meleg, de nem forró sütőben félig készre sütjük. Megkenjük pizzamártással (lásd a következő receptet), majd tölteléket teszünk rá (lásd a következő recepteket), reszelt sajttal meghintjük és készre sütjük.

Megjegyzés: a pizzatésztát töltelék nélkül készre sütve, tejföllel megkenve: igen finom.

PIZZAMÁRTÁS:

Hozzávalók: 2 evőkanál olaj, 1 kiskanálnyi reszelt vöröshagyma, 1 doboz paradicsompüré, só, őrölt bors, 1-1 késhegynyi babérlevélpor, szárított rozmaring, oregano.

A reszelt hagymát olajon aranysárgára sütjük, hozzáadjuk a paradicsompürét, felöntjük kétszerannyi vízzel (a dobozt kétszer kiöblítjük). Ízesítjük a fűszerekkel és öt percig forraljuk. A félig sült pizza tésztát bekenjük és jöhet rá a töltelék (lásd a következő recepteket).

 

Rakott kukoricás csirkemell

2 csirkemellet szeletekre vágunk és a szeleteket vajon hirtelen megsütjük, majd a szeleteket kivajazott tűzálló tálba tesszük, reszelünk rá 10 dkg füstölt sajtot. Egy kis lábosban elkészítjük az öntetet: 7 dkg vajon megfuttatunk 2 evőkanál lisztet, amikor kicsit meghűlt 3 dl tejszínt teszünk belé, 1 evőkanál gulyáskrémet, petrezselymet, snidlinget, sót, fehérborsot és egy doboz főtt kukoricát. Összefőzzük sűrű-folyós állagúra. Ezt ráöntjük a tűzálló tálba készített sajtos mellszeletekre és 30 percre sütőbe tesszük. Egy tál ételként is tálalhatjuk.

 

Rántott újhagyma

Kellő mennyiségű zsenge újhagymát megtisztítunk, de hagyunk rajta a zöldjéből is. Jól megmossuk, hagyjuk leszáradni. Utána szokásos módon bepanírozzuk: először lisztbe forgatjuk, majd tojásban megmártjuk és zsemlemorzsába forgatjuk. Érdemes ez utóbbi két lépést még egyszer megismételni (duplabundájúra csinálni). Forró olajban kisütjük. Tartármártással, majonézzel tálaljuk. Köretnek ajánlatos mellé pl. a krumplipüré, de lehet csak kenyérrel enni is.
Érdekessége, hogy a hagyma "bűze" szinte teljesen elszáll a sütés által.

 

Részeges csirke

Kb. hat személyre való csirkét (1,8 kg) lisztben megforgatunk és lassú tűzön megpirítjuk vajon. Adunk hozzá kakukkfüvet, paprikát, sót, 1,5 pohár száraz vörösbort és 1,5 pohár erős csirkehúslevest. Befedve addig rotyogtatjuk lassú forralással, míg a csirkehús puha nem lesz (kb. 40 perc). Egy másik serpenyőben 4 szelet szalonnát, egy marék gyöngyhagymát és egy marék apró gombát pirítunk. Leöntjük a zsírját és a majdnem kész csirkéhez hozzáadjuk, összerottyantjuk.

 

Sajtos burgonyaleves

15 dkg burgonyát megfőzünk, majd áttörjük. Hozzáadunk 5 dkg margarint és 5 dkg reszelt sajtot (jó ha füstölt), egy kevéske sót és annyi lisztet, hogy sűrű péppé tudjuk főzni. Folytonos kavarás közben felöntjük húsleves lével (pl. húsleves kockából készítettel). Pirított kenyérkockával tálaljuk.

 

Soproni pecsenyezsír

Egy kiló zsírban kisütünk fél kiló darabokra vágott hagymát. Mielőtt a barnára sült hagyma odaégne, leszűrjük a forró zsírról, húsdarálóban ledaráljuk, majd visszatesszük a forró zsírba. Ezután hozzákeverünk kb. 1 deka (édesnemes) pirospaprikát, egy zacskó "pörkölt alapot" és kb. fél mokkáskanálnyi sót. Még egyet forralunk rajta, majd megfelelő méretű tálba átöntjük és hagyjuk kihűlni. Ezután fakanállal felkeverjük, hogy a hűlés közben leülepedett hagyma egyenletes oszoljon el a zsírban. Az így elkészült pecsenyezsír - amit hűtőszekrényben hosszabb ideig is tárolhatunk -, sötétbarna színű lesz, s az íze olyan lesz, mintha valóban húst sütöttünk volna benne.

 

Sóska leves vagy szósz

Friss tavaszi sóskaleveleket megtisztítunk (jól megmossuk, hogy ne legyen közte homok, és a levelek fő erét kiszakítjuk). Olajon megpirítjuk, míg pépes nem lesz (érdemes teflon edényben, hogy kevesebbet kelljen kavargatni, és hosszasabban párolódhasson fedő alatt). Ezután kézi mixerrel sima pépet készítünk belőle, vékony tejfeles habarást adunk hozzá, s ha kell kis sót és
cukrot. (Ha vékony habarás helyett bőségesebb liszttel habarjuk, vagy rántást készítünk alája, sűrűbb lesz, tehát szósz készül pl. párolt marhaszelethez stb.) A sóskalevesbe csorgathatunk nyers tojást (rongyos leves), piríthatunk kenyérkockát, tehetünk eperlevél tésztát, de befőzés
nélkül is tálalhatjuk pl. tejfellel.

 

Sóskás palacsinta

Friss sóskaleveleket megtisztítunk (az erezetet kitépjük belőle) és apró kockákra szeljük. Sűrű palacsinta tésztába keverjük (jó bőségesen), és a szokásosnál több sót teszünk bele. Rögtön sütés után kevés sajttal megszórjuk és összetekerjük, így tálaljuk.

 

Spanyol "tortilla"

Spanyol "tortilla" (ejtsd: tortillya)

Néhány szem krumplit héjában megfőzünk, meghámozunk és felszeletelünk. Pár tojást felverünk (mintha rántottát csinálnánk), teszünk bele egy kevés sót. A szeletelt főtt krumplit beleúsztatjuk és nem túl sok forró olajra, zsírra öntjük egy serpenyőbe és nem kavargatjuk. Amikor a serpenyőben már csúszkál, ügyesen kicsúsztatjuk egy elegendően nagy födőre, majd a már üres serpenyőt ráborítjuk és egy lendületes mozdulattal belefordítjuk a tortillát a serpenyőbe. Megsütjük a másik oldalát is. A kész "lepényt" cikkekre vágva tálaljuk pl. zöldsalátával vagy más savanyúsággal.

 

Spenót saláta tojással

250 g friss spenótot két-három lében megmosunk, megtisztítunk, kézzel apróra tépegetjük. 4 tojást keményre főzünk, kihűlés után lereszeljük (vagy apró kockákra vágjuk) és a spenótra hintjük. Egy kis fej lilahagymát apróra vágva szintén ráhintjük, majd enyhén összekeverjük és hűlni hűtőbe tesszük.

Öntetet készítünk borecettel, salátaolajjal, két evőkanál mustárral, egy gerezd fokhagymával, sóval, borssal és egy csipet porcukorral. Tálalás előtt öntjük rá az öntetet, puhán összekeverjük.

Aki még nem próbálta a nyers spenótot, szó szerint itt az ideje, hogy kipróbálja...

 

Spenót többféle módon

1. A megmosott, erezetétől megtisztított spenótot apróra vagdaljuk. Áttört fokhagymát olajon kicsit megpörkölünk, majd egy kevés lisztet teszünk bele és világos rántást csinálunk belőle. A feldarabolt spenótot rátesszük és egy kevés vízzel felöntjük, cukorral, sóval ízesítjük. Esetleg egy kevés ecetet is teszünk bele. Kavargatjuk, amíg fel nem rotyog, majd tejet vagy tejfölt teszünk bele és újból felrottyantjuk.

2. A megmosott spenótleveleket kuktafazékban kis vízzel, sóval megfőzzük. A felesleges levet leöntjük róla, majd fokhagyma gerezdet, kis cukrot teszünk bele, valamint egy tejben megáztatott zsemlét. Az egészet mixerrel simára dolgozzuk. Tehetünk bele tejfölös habarást, és meg egyszer felrottyantjuk.

3. Az előző recept, de fokhagyma helyett szerecsendiót reszelünk bele.

4. Amíg a spenót igen zsenge, érdemes az előző receptek egyikét egyszer úgy is csinálni, hogy csak éppen egyszer megrottyantjuk: így szép élénk zöld színe marad.

5. Aki a "vastag" főzeléket szereti, az habarás helyett komolyabb rántást tehet bele. (Pl. 1. receptnél)

A spenót mellé jól illik a

  • tükörtojás
  • zsebes tojás (mindkét oldalán megsütött tükörtojás)
  • bundás kenyér
  • pofézni (vékony zsemle szeletekből készült "bundás kenyér")
  • fasírt
  • natúr sertés-szelet

 

Szardíniafelfújt

2 doboz olajos szardíniát levével együtt villával péppé törjük. 4 tojás sárgáját 4 evőkanál liszttel simára keverünk, hozzáadunk 2 dl tejet, egy fél citrom levét és kevés sót (mert a szardínia is sós), majd hozzákeverjük a 4 tojás fehérjéjéből felvert kemény habot és az összetört szardíniát.

Kivajazott mély tűzálló tálba öntjük és előmelegített sütőben közepes lángon sütjük addig, míg a próbaképpen beleszúrt tű már nem ragadós. Kiborítjuk egy előmelegített tálra, cikkekre vágjuk és frissen fogyasztjuk, pl. pirítós kenyérrel. Adhatunk mellé paradicsomlevet, ketchupot.

 

Szemfényvesztő süti

Készítünk egy 10-20-30 tésztát (10 dkg margarin, 20 dkg cukor, 30 dkg liszt, 1 tojás, 1 sütőpor, 1 vaníliás cukor és annyi tej, hogy sűrű folyós massza legyen). Kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük és megsütjük: kb. 2 cm magas piskóta lap lesz belőle. Kihűlés után daraboljuk fel). Öt cm széles csíkokat vágunk, majd azokat fél cm-s szeletkékre vágjuk. Így igen sok 5x2x0,5 cm-s kis tésztalapocskákat kapunk. Vékonyan megkenjük baracklekvárral, majd készítünk egy sűrű vaníliakrémet (egy tojást simára keverünk két teáskanál liszttel, majd felhígítjuk 2 dl tejjel és felfőzzük. Amikor már jó sűrű teszünk bele egy vaníliáscukrot, esetleg még egy kis cukrot és újból felrottyantjuk.) Ebből a hűlő vaníliakrémből teszünk a lekvározott sütikre, majd déligyümölcs darabkákat teszünk rá (banán szelet, mandarin, kivi, dió esetleg szőlő szemek, mandula, mogyoró stb.). Napokig változatlan állapotban megmarad, igen üdítő és mutatós süti.

 

Szombatos gombaleves

A megtisztított, darabolt gombát 1-2 percig főzzük, majd leszűrjük. Petrezselyemzölddel pároljuk, majd lisztet teszünk rá és összekeverjük. Ekkor visszatesszük a főzőlébe, sóval, borssal és szerecsendió-virággal ízesítjük és felforraljuk. Lehúzzuk a tűzről, 2 dl tejfölbe egy tojássárgáját keverünk, beletesszük a levesbe és újból felforraljuk.

 

Szombatos rakott birka

Hozzávalók:

  • 50 dkg birkahús,
  • 2-3 evőkanál olaj,
  • 2-3 evőkanál libazsír,
  • 1 fej vöröshagyma,
  • 10 szál petrezselyemzöldje,
  • 2 tojásból laska (lásd alább),
  • 20 dkg juhsajt,
  • 2-3 evőkanál morzsa,
  • 2 dl tejföl,
  • só, borsmenta, majoránna.

Az apróra vagdalt birkahúst kevés olajban, aprított zöldpetrezselyemmel és vöröshagymával megpároljuk. A kifőtt laskát forró libazsírban megforgatjuk, összekeverjük a reszelt juhsajttal, majd a zsírral kikent, morzsával meghintett lábasba egy sort lerakunk. Tetejére rakjuk a hús egy részét, meghintjük kevés majoránnával és finomra vágott borsmentával, majd ismét tésztát rétegezünk és így tovább. Végül ráöntjük a tejfölt, és sütőben átpirítjuk.

Megjegyzés: Igen népszerű és elterjedt erdélyi étel lévén természetesen sok variációja alakult ki. Van aki olaj helyett vajat, vagy kisült szalonnazsírt használ és a hússal együtt forgatja a szalonnabőrt is. Morzsa helyett félig megfőtt kukoricadara is kerülhet bele, nem is szólva arról, hogy hallani gyömbérrel és kaporral, vagy akár babérlevéllel készült birkarakottról is.

Laska: Lisztet, tojást langyos tejjel gyúrunk össze, nyújtsuk ki vékonyra és vágjuk fel vékonyra. Kevés levesben főzzük ki.

 

Szőlőleves csirkével

Egy 80 dkg-s csirkét megtisztítunk, apróra feldaraboljuk. Vajon (Rámán) jól átpirítjuk, majd 1 liter vizet és 2 dl száraz fehér bort töltünk rá, teszünk bele 2 evőkanál vegetát, két teáskanál reszelt citromhajat és puhára főzzük. 2 dl tejszínnel és 2 kanál liszttel behabarjuk, 25-30 dkg szemezett szőlőt teszünk bele, ízlés szerint cukorral, sóval, citromlével ízesítjük és jól kiforralva tálaljuk. (A vegeta miatt óvatosan bánjunk a sóval, ízesítéskor kóstolgassuk.)

 

Télvégi vitaminstósz

Szép vékonyra vágott savanyú káposztát átöblítünk párszor, hogy ne legyen vad savanyú. Lilahagymát teszünk bele apróra vágva, valamint darabosra tört dióbelet. Olajjal és mézzel meglocsoljuk, jól összeforgatjuk és egy napot állni hagyjuk. Ízesítés: kívánság szerint kis sóval, belecsavart citrommal. Bárminemű húsétel mellé igen finom saláta.

 

Tojásos burgonya

A megtisztított burgonyát apró kockákra vágjuk, és forró olajban világosra pirítjuk. Felverünk tojásokat (mintha rántottának vernénk fel), ízesítjük, esetleg egy kis liszttel dúsíthatjuk, majd a megsütött burgonyával összekeverjük és tepsibe vagy tűzálló tálba öntjük. Tetejét meghinthetjük reszelt sajttal. Néhány percre betesszük a forró sütőbe. Apróra vágott petrezselyemmel vagy snidlinggel díszíthetjük. Tálaláskor valamilyen salátát vagy savanyúságot adunk mellé.

 

Túrókrémes főtt burgonya

1 kg héjában főtt burgonya, 25 dkg félzsíros tehéntúró, 10 dkg vaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 csokor snidling (vagy helyette lilahagyma), esetleg kapor, fehérbors, só.

Amíg a burgonya fő, a tehéntúrót áttöröm és az olvasztott, de már lehűlt vajjal habos krémmé keverem. A túrós masszát két részre osztom: az egyik részbe beledolgozom a megtisztított és összezúzott fokhagymát, kevés sóval és az aprított hagymával ízesítem. A másik részt kaporral, sóval ízesítem. A burgonyákat meghámozom és hosszába kettévágom, tepsibe helyezem a lapos felével felfelé. A burgonyákat felváltva vastagon bekenem a két krémmel, majd annyi időre (tálalás előtt) beteszem a sütőbe, hogy a krém megolvadjon és színesedni kezdjen.

Önálló vacsora-ételnek is jó, de pl. oldalas mellé garnírungnak is.

 

Vasi pecsenye

Sertésszeleteket kiklopfolunk, besózunk. Tejbe fokhagymát törünk, borsot szórunk és ebbe fél napra beáztatjuk a szeleteket. Sütés előtt paprikás lisztbe forgatjuk a szeleteket és bő olajban sütjük. Krumplipüré illik hozzá.

 

Vaníliás kifli

28 dkg liszt, 21 dkg margarin, 10 dkg dió vagy mandula, 7 dkg cukor. A meggyúrt tésztából kifliket alkotunk, vajazott tepsibe téve világosra sütjük és vaníliáscukorba forgatjuk.

 

Zakuszka

Híres Erdélyi vegetárius étel a ZAKUSZKA receptje.

Előre elmondom, hogy csakis az fogjon hozzá, akinek van legalább egy napja arra, hogy télen igen finom - májkrémhez hasonló - de teljesen növényi étele legyen. Ám ha valaki könnyen hozzájut pritaminpaprikához, annak igencsak megkönnyíti a téli reggelizést, az így eltett zakuszka.

Alap zakuszka

Kell hozzá: Bab (nagy szemű vagy fejtett bab) Pritamin paprika, fehér paprika, paradicsom, étolaj, és fűszer tetszés szerint.

Tetszés szerinti mennyiségű babot egy külön edénybe tegyünk fel főni. A pritaminpaprikát, és a fehér paprikát húsdarálóval darájuk össze, majd egy kevés paradicsommal egy igen nagy lábosban tegyük fel főni. A kellemetlen az, hogy az étel készítése szinte állandó keverést igényel. Lassú tűzön főzzük.
Amikor a paradicsomos levét elfőtte, akkor utána már csak olajjal engedjük fel, hogy mindig egy kicsi olaj legyen a tetején. Amikor már kezd krémszerűvé válni, akkor daráljuk meg a főtt babot, és azt is keverjük bele. Olajjal felöntve, amikor az elpárolog, mindig utána kell önteni.
Amikor jó alaposan krémszerűvé válik, akkor lesz kész kb. 5-6 óra. Ha ügyes vagy akkor közben egyszer kétszer áthajthatod a masszát paradicsom-paszirozón, és így gyorsabban fő.
A fűszerezése tetszőleges, de fontos a babérlevél megléte 10-15 levél az egész lábosban, ám a mi gyakorlatunk szerint érdemes, egy-két gulyásleves kockával és vegetával is megbolondítani.

Készítsünk elő zárfedeles, de kicsi üvegeket. Ehhez a legjobb a Nescafés üveg. Elegendő is egy adaghoz. Merjük bele a masszát, de mindig úgy, hogy egy kis olaj a tetejét ellepje. A lezárás után az üvegeket dunsztolni kell, de nem kell hozzá semmilyen tartósító szer. Körülbelül egy hónap múlva fogyasztható, általában kenyérre kenve.

Dúsított zakuszka

Az előző masszát ki lehet egészíteni padlizsánnal is. Ám a padlizsánt nem egyszerű elkészíteni, ugyanis sütni kell. Egy vaslapon gáztűzhelyen ezt meg lehet tenni, ám legjobb ha a kertben egy nyílt tüzet csinálunk, és arra teszünk egy vaslapot. A padlizsánt a vaslapra tesszük, majd minden oldalán addig sütjük, míg szenessé nem válik a héja. Az sem baj, ha a leve kifröccsen. Minden oldalon meg kell sütni. Ezután az összeégett növényt tegyük vízbe, majd az égett részét kézzel hámozzuk le. Ha jól sütöttük meg, akkor nem lesz nehéz. A magját nem kell eltávolítani. Ezt a padlizsánt húst kell beledarálni a masszába. Ezt esetlen napokkal hamarabb is el lehet készíteni. Hűtőben tárolandó.

A legfinomabb zakuszkát asztalra szoktuk készíteni. Ez annyiban egészük ki, hogy egy apró szemű babot is főzünk, de ezt nem daráljuk meg, valamint hosszú csíkokra vágott laskagombával (vagy aki teli van manival a vargányával) dúsítjuk, és ezt sem daráljuk össze. Ezeket nagyobb üvegekbe tesszük, de összefőzzük az alapmasszával.

A zakuszkát minden Erdélyi család más-más módszerrel készíti.

Igencsak megéri a pancsolás, hiszen télire, a gyermekeknek igen finom húsmentes, és nagyon egészséges, és ha jól vásárolunk olcsó ételt készíthetünk.

Bármennyire is furcsa a zakuszka nem román vagy magyar, hanem örmény étel.
Éppen ezért ha tehetitek sohase felejtsétek ki a tárkonyt is belőle.

 

Zelleres burgonyapüré

1/2 kg burgonyát felkockázva felteszünk főni, valamint 1/2 kg zellert is felkockázva külön edényben megfőzünk. A megfőtt zellerről leöntjük a levet, amikor kicsit meghűlt hozzákeverünk 1 dl tejszínt, 2 evőkanál citromlevet, 1 kiskanál fehérborsot és pépesre turmixoljuk. Az elkészített burgonyapürébe (összedolgozva kézimixerrel a főtt burgonya, 5 dkg vaj, só esetleg egy tojást egészben) belekeverjük a zellerkrémet és simára kavarjuk. A végén apróra vágott zellerzöldjével meghintjük.

Kiváló garnírung bármiféle rántott húshoz.

 

Zöldborsó saláta

Fiatal, frissen fejtett zöldborsót és kevés reszelt sárgarépát olajon saját levében megdinsztelünk. Amikor meghűlt, sóval, majonézzel mustárral ízesítjük. Hidegen tálaljuk.

 

Zöldborsó vagy karalábé leves

Fiatal zöldborsót (vagy felkockázott zsenge karalábét) elegendő vízben kevés sóval és cukorral, sok, apróra vágott petrezselyemmel addig főzünk, amíg puha nem lesz, ekkor lehúzzuk a tűzről. Közben tejfölt kevés liszttel jól összekeverünk, és a kissé meghűlt levesbe keverjük. Szükség szerint további sót, cukrot teszünk bele és felforraljuk. Egy tojást kikeverünk liszttel sűrű-folyós állagúra, s amikor a leves jól lobog belecsorgatjuk (esetleg mokkáskanállal beleadagoljuk) a "simagaluskát". Érdemes egy napig hűvös helyen állni hagyni, újra melegíteni és úgy tálalni, de frissen is nagyon jó, intenzív zöldborsó (karalábé) ízű leves

Pin It
©2024 Kontraszt Web és Videó Stúdió Szeged. All Rights Reserved.

Keresés